Branco do Tareco 2021 (bílé víno / Alentejo)

Značka: XXVI Talhas
429 Kč 572 Kč / 1 l
Skladem (4 ks)

region: Alentejo 
typ vína: suché bílé víno z amfory
odrůdy: Antão Vaz, Diagalves, Perrum
aroma: kdoule, citrusová kůra, tropické ovoce, ořechy 
 
ocenění
  • Revista de Vinhos - Top 5 Best Whites 2021
objem: 0,75 l
obsah alkoholu: 12 %
obsah kyselin5,90 g/l
zbytkový cukr: < 0,3 g/l

Detailní informace

Detailní popis produktu

CHARAKTER VÍNA

Rustikálnost typická pro amforu. V chuti pryskyřice, kdoule, jablko, citrusová kůra a svůdné tóny mandle a vlašského ořechu. Pro víno je typická atraktivní lehkost bílého s příchutí starého Alenteja.

VINIFIKACE

Sklizeň hroznů z třicetileté vinice proběhla v září a hrozny při ní putovaly do malých bedýnek tak, aby se nepoškodily. Ve vinařství byly odstopkovány a jemně nadrceny. Fermentace a zrání proběhly při kontaktu se slupkami v tradičních hliněných amforách, tzv. talhas, po dobu 2 měsíců a bez jakékoliv kontroly teploty či přidaných kvasinek. Víno bylo filtrováno přirozenou formou skrze usazeniny v amfoře.    

 

 

 

Doplňkové parametry

Kategorie: vína z amfor
barva: bílé
region: Alentejo
typ: tiché, naturální, amfora, Vinhas Velhas / staré keře
zbytkový cukr: suché
objem: 0,75 l

Techniku výroby vína v amforách ("talha“) přinesli do Portugalska Římané a ve vesnici Vila Alva se tato tradice dochovala v podobě domácího vína do dnešních dnů. Vinaři z XXVI Talhas však vrátili toto unikátní víno zpět na výslunní. Na smíšených vinicích pečují o desítky let staré keře, mezi kterými se dají nalézt ty nejvzácnější odrůdy Portugalska, a v zrenovovaném vinařství využívají 26 starobylých amfor. Ty dávají vzniknout unikátnímu vínu, jehož chu´t odkazuje k bohaté minulosti tohoto kraje.