QG Avesso 2021 (bílé víno / Vinho Verde)

357 Kč 476 Kč / 1 l
Skladem (>5 ks)
region: Vinho Verde
typ vína: suché bílé víno
odrůdy: Avesso
aroma: luční kvítí, ryngle, hrušky, toast
 
ocenění
  • Concurso melhores Verdes (Portugal) - Best of the Year 2022/ Gold Medal 2023
objem: 0,75 l
obsah alkoholu: 13,5 %
obsah kyselin: 5,8 g/l
zbytkový cukr: 6 g/l

Detailní informace

Detailní popis produktu

CHARAKTER VÍNA

Odrůda Avesso je v regionu Vinho Verde jedna z nejvzácnějších. Víno citrusové barvy má aroma plné lučního kvítí, hladkých tónů rynglí a hrušek a jemný toastovým podtónem. V ústech je víno lehce řízné, komplexní, vytrvalé a harmonické.

VINIFIKACE

Hrozny jsou sklizeny ručně do malých beden do maximální hmotnosti 25 kg a přesunuty do vinařství.Po pečlivém třídění putují hrozny do přístroje, který oddělí stopky od bobulí a bobule následně nadrtí. Po rozdrcení putují hrozny do macerační kádě, kde zůstanou několik hodin v závislosti na každé odrůdě a snaze o co nejlepší aromatickou extrakci u každé z nich. Po vylisování pak zůstane mošt v kádi 3 dny při teplotě 8 °C. Poté se mošt očistí, naočkuje a nechá se 15 až 20 dní kvasit při kontrolované teplotě, dokud se většina cukrů nepřemění na alkohol. Na závěr se víno přesune do čistého tanku, kde zůstane při stejné teplotě a inertní až do začátku dalších procesů, jako je čiření, stabilizace a filtrace. 

PÁROVÁNÍ S JÍDLEM

Víno perfektně ladí se saláty, rybami (převážně těmi tučnějšími) a mořskými plody, italskými těstovinami, bílým masem, španělskými tapas (nebo portugalskými petiscos) a japonskou kuchyní.

Doplňkové parametry

Kategorie: Vinho Verde
barva: bílé
region: Vinho Verde
typ: tiché
zbytkový cukr: suché

Vinařství Quinta de Gomariz se nachází v srdci regionu Vinho Verde – v podoblasti Rio Ave. Jeho rozloha je přibližně 17 ha. Celá oblast je vystavena vlivu mořských větrů z Atlantského oceánu, které se díky říčním údolím dostávají hluboko do vnitrozemí. Půdy jsou tu hlinité, s mírnou texturou a dobře odvodněné. Sluneční záření je zde natolik příznivé, že díky němu získávají hrozny zlatavou barvu a dosahují plné zralosti. Díky tomu všemu patří vína z vinařství Quinta de Gomariz ke špičce v této oblasti.