ALVARINHO: KRÁLOVSKÁ ODRŮDA KRAJE VINHO VERDE

Alvarinho je odrůda, která je označována za jednu z nejlepších a nejcharakterističtějších odrůd Portugalska. Byla to jedna z prvních portugalských odrůd révy vinné, která byla lahvována jako jednoodrůdové víno.

Ač se o původu odrůdy dodnes vedou spory mezi španělským regionem Galície a portugalským regionem Vinho Verde, všichni souhlasí, že domovem Alvarinha je severozápadní část Iberského poloostrova. V obou regionech je Alvarinho (španělsky Albariño) královskou odrůdou přinášející výjimečná vína.

Klasicke Alvarinho z vinarstvi Quinta de Gomariz

Bílá vína z odrůdy Alvarinho jsou plná a jejich aroma můžete rozpoznat broskev, citron, maracuju, litchi, ananas, banán, pomerančovou kůru, jasmín, pomerančový květ či meduňku. Vína jsou lahodná jak mladá, tak I dobře vyzrálá – dobré Alvarinho může zrát 10 i více let. Výjimkou nebývá ani šumivá podoba Alvarinha.

Sumivé Alvarinho z vinarstvi Quinta de Gomariz

Nejvíce plochy osázené odrůdou Alvarinho najdete v regionu Vinho Verde na severozápadě Portugalska, zejména podél řeky Minho v oblasti Monção e Melgaço. V poslední době však na něj můžete narazit i v jiných portugalských regionech nebo i za hranicemi Portugalska jako např. V Austrálii, Jihoafrické republice, Spojených státech, a dokonce i ve slavném francouzském vinařském kraji Bordeaux, kde se Alvarinho v roce 2019 dostalo na seznam oficiálně povolených odrůd.

Pet-nat s odrudou Alvarinho z vinarstvi Folias de Baco

Ve srovnání s ostatními víny Vinho Verde je víno z odrůdy Alvarinho bohatší, s vyšším obsahem alkoholu. Vinná réva je velmi živelná a je potřeba ji občas usměrnit. Výnos bývá velmi nízký, a proto se vinaři raději soustředí na jejich kvalitu.