Quinta de la Rosa Vintage Port 2019 (portské víno / Douro)

1 661 Kč 2 214,67 Kč / 1 l
Skladem (5 ks)
region: Douro
typ vínafortifikované/dolihované víno, portské, vintage
odrůdyTouriga Nacional, Touriga Franca, Sousão
aroma: růže, slupky hroznů, grafit, červené ryngle, maliny
 
ocenění
  • Wine Enthusiast - 94/100 Cellar Selection 2021
  • Revista dos Vinhos (Portugal) - 18,5/20 Highly Recommended 2021
objem: 0,75 l
obsah alkoholu: 20 %
obsah kyselin5,6 g/l
zbytkový cukr108 g/l
 
doprava: Pro tento produkt je možné zvolit pouze osobní převzetí nebo dopravu službou Messenger.

Detailní informace

Detailní popis produktu

CHARAKTER VÍNA

V souladu s označením Vintage je to opulentní a bohaté víno. Stále však nese jasný podpis vinařství Quinta de La Rosa v podobě typické svěžesti a elegance, což vínu dává vynikající rovnováhu. A stejně jako u ostatních Vintage portských, i tady neuvěřitelná komplexnost a struktura vína napovídají, že se bude v láhvi vyvíjet i několik desetiletí.

Na první pohled je víno zářivé s koncentrovanou temně fialovou barvou. Počáteční vůně okvětních lístků růže, drcené slupky hroznů a grafitu ukazuje strhující, vzrušující a divokou stránku tohoto vína, načež je vyvážena svůdnými sladkými vůněmi červených rynglí a zralých malin.

ROČNÍK 2019

Po mírné a suché zimě následovalo stejně suché jaro. Naštěstí pro nás došlo v roce 2019 díky optimálnímu počasí v květnu k návratu vyšších výnosů oproti minulému roku. Navzdory červencovým vlnám veder ve velké části Evropy zažilo Douro relativně chladné a suché léto s téměř ideálními podmínkami, včetně perfektně načasovaného příchodu srážek 25. srpna, které pomohly osvěžit vinice. Krátce poté přišlo období neobvykle horkého počasí, které zajistilo révě skvělé podmínky v její konečné fázi zrání.

SKLIZEŇ

Sklizeň začala 12. září na nejteplejších terasách v lokalitě Vale do Inferno (neboli Pekelné údolí). Sklizeny byly pouze ty hrozny, které byly perfektně vyzrálé. Těm nedozrálým bylo ponecháno více času. 16. září začala hlavní část sklizně s dobrými podmínkami pro sběr hroznů. Krátká dešťová sprška 21. září pomohla osvěžit zbývající hrozny před posledními týdny sklizně. Ta skončila 10. října tam, kde začala – ve Vale do Infern, odkud se sebraly zbylé hrozny.

VINIFIKACE

Technologie výroby tohoto vína byla shodná s výrobou portského typu ruby. Víno zrálo 18 měsíců v dubových sudech. 

PÁROVÁNÍ S JÍDLEM

Pokud je víno ještě mladé, je výborné s čokoládovým fondánem nebo čokoládovým lávovým dortíkem či se sýry s modrou plísní či sýry Queijo da Serra z portugalského vnitrozemí. Po 20 letech v láhvi si víno nejlépe vychutnáte samo o sobě. Pokud ale chcete objevit celou komplexnost tohoto výtečného portského, zvolte jako doprovod vyzrálé sýry a slané chuťovky.

Doplňkové parametry

Kategorie: portská vína
barva: ruby
region: Douro
typ: fortifikované, portské, vintage / colheita
zbytkový cukr: sladké

Přímo v srdci regionu Douro leží vinařství Quinta de la Rosa, rodinný podnik se 100letou tradicí výroby vína. Až do 80. let byla veškerá produkce velkoobchodně prodávána tehdejším nejprestižnějším výrobcům portského vína. V roce 1988 však mladá dědička Sophia Bergqvist uvedla na trh své první portské a od té doby v Quinta de la Rosa vyrábí a lahvují vlastní víno – jak portské, tak i tiché. Vinařství hospodaří na 62 ha vinic s nejvyšší klasifikací A. Díky tomu jsou vína značky Quinta de la Rosa uznávána pro svou jedinečnost a výjimečnou kvalitu.