DOURO - NEJPRESTIŽNĚJŠÍ REGION PORTUGALSKÉHO VINAŘSTVÍ

Vinařská oblast Douro je jedním z nejdivočejších, nejdrsnějších ale také nejproslulejších regionů v Portugalsku. Nachází se na severu země a vine se 90 km východo-západním směrem společně s řekou Douro, od španělských hranic (kde na něj plynule navazuje španělský vinařský region Ribera del Duero) až po přístavní město Porto.

Nikde jinde v Portugalsku není zásah člověka do krajiny tak zřejmý jako tady. Vidíme jej na tisícovkách terasovitých vinicích roztroušených po celém regionu a odvážně vzdorujících gravitaci na strmých stěnách kaňonu, v některých případech již více jak 2000 let. Pro svou krásu a monumentalitu byl region Douro v roce 2001 zapsán na seznam Světového přírodního a kulturního dědictví organizace UNESCO.

Vina z Doura - krajina

Jedná se rovněž o nejstarší ohraničenou vinařskou oblast (neboli apelaci) na světě, která byla vytyčena již v roce 1756 portugalským ministerským předsedou markýzem Pombalem jako reakce na ničivé lisabonské zemětřesení v roce 1755 a potřebu získání financí na rekonstrukci Lisabonu regulací vinařství a převzetí kontroly nad ním z rukou anglických obchodníků.

DRSNÉ PODMÍNKY = VÝBORNÁ VÍNA

Rozeklaná země je chráněna před vlivem Atlantiku pohořím Serra do Marão. Klima je díky tomu obvykle suché, s chladnými zimami a velmi horkými léty. Na západě jsou ještě srážky mírné, avšak pro východní oblast na hranicích se Španělskem je typické téměř pouštní sucho. V některých partiích dourského kaňonu dosahují stěny výšky až 600 m a rozdíly oslnění a teplot jsou tu nebývale. Zkušení vinaři si ale s těmito podmínkami umí velmi dobře poradit a vína z jejich rukou vynikají neuvěřitelnou komplexností a vyvážeností.

Vina z regionu Douro - extremni klimaticke podminky

Půdy tu jsou převážně chudé, ležící na břidlicovém podloží. Spodní voda se vyskytuje hluboko pod vinicemi. Vinná réva se tak musí hodně snažit, aby získala výživu a vodu. Jak ale říkají místní vinaři: „Réva, která trpí, dává ta nejlepší vína.“

Právě v Douru se rodí portské víno, hlavní ambasador portugalských vín ve světě. Na jeho slávu však poslední dvě desetiletí úspěšně navazují vína tichá. Ta si postupně získávají takovou pozornost, že se pomalu stávají důležitějším nejdůležitějším artiklem tohoto regionu.

DOURSKÉ PODOBLASTI: BAIXO CORGO, CIMA CORGO A DOURO SUPERIOR

Douro je rozděleno do tří podoblastí: Baixo Corgo, Cima Corgo a Douro Superior. Baixo Corgo, které je pod přímým vlivem pohoří Serra do Marão, je nejchladnější a nejdeštivější podoblast, ale také nejúrodnější a s nejvyššími výnosy.

Vina z regionu Douro - podoblasti

Cima Corgo je známé jako srdce Doura a rodí se zde ta nejšpičkovější vína z celého Portugalska. Právě tady, na strmých svazích podél řeky u městečka Pinhão se nachází jedny z nejkvalitnějších a neprestižnějších vinic v oblasti, mezi nimi i vinice vinařství Quinta de la Rosa. Na náhorní plošině Alijó pak hospodaří naturální vinařství Folias de Baco.

Největší, a také nejsušší a nejteplejší podoblastí je pak Douro Superior u hranic se Španělskem. Místní terén zde není tak rozeklaný jako v podoblastech ležících více na západ, ale díky zdejšímu drsnému klimatu jsou místní vína podobně oceňována jako ta ze sousedních oblastí Cima Corgo, jen s odlišným charakterem. Vznikají tady mimo jiné i vína jednoho portugalských vinařských matadorů João Portugal Ramos.

KRÁLOVSTVÍ PRASTARÝCH PORTUGALSKÝCH ODRŮD

Douro je jedna z nejbohatších oblastí, pokud jde o výskyt původních odrůd vinné révy. Na rozsáhlých plochách starých vinic lze objevit stovky jedinečných prastarých odrůd, které často rostou pohromadě na jedné vinici („vinha de mistura“). Extrémním příkladem může být náš vinař Tiago Sampaio z vinařství Folias de Baco, jehož víno Renegado vznika z cca 25 odrůd, které rostou pohromadě, bílé s červenými, na 70tileté vinici, kterou mu zanechal jeho dědeček.

Vina z regionu Douro - mixed fields

Mezi moha odrůdami kraluje pět červených – Tinta Barroca, Tinta Roriz (neboli Tempranillo), Tinto Cão, Touriga Franca a Touriga Nacional – vybraných pro svou dokonalost pro výrobu portského i červeného vína. Z mnoha dalších odrůd pak vynikají raritnější červené odrůdy Sousão a Tinta Amarela (neboli Trincadeira) či bílé odrůdy Gouveio, Malvasia Fina, Moscatel, Rabigato a Viosinho.

JAK VÍNA Z DOURA CHUTNAJÍ?

Červená portská vína

Jsou to fortifikovaná (tedy dolihovaná) sladká víno. Rozlišujeme několik typů: standardní Ruby a Tawny, déle vyzrálé LBV (neboli Late Bottled Vintage) a ročníkové Vintage (které se většinou řadí k tomu nejlepšímu, co každé vinařství nabízí).

Bílá a růžová portská

Kromě červeného portského existují také portská vína vyrobená ze vzácných bílých odrůd. Většinou se mezi nimi rozlišují dva základní typy: sušší varianta "White Extra Dry" a extrémně sladké a viskózní "Lágrima". Růžové portské je relativně novinka. Obě tato vína se skvěle hodí jako aperitiv nebo do nízkoalkoholických letních koktejlů, jako třeba oblíbený Portonic (suché bílé portské s tonikem).

Červená vína z Doura

Červená vína z regionu Douro se většinou vyrábí ze stejných hroznů jako portské víno a patří k tomu nejlepšímu, co portugalské vinařství nabízí. Bývají plná, tříslovitá a se skvělou schopností zrát. Najdete mezi nimi levnější mladá vína i kousky patřící mezi světovou špičku, za kterou si samozřejmě něco připlatíte.

Bílá vína z Doura

Bílá vína z Doura jsou svěží, minerální s pouze jemným dotekem ovoce, bylinek a soli a s poměrně vysokou kyselinkou. Bílá vína Douro se shánějí o něco hůře, ale milovníci bílých minerálních vín by si je neměli nechat ujít.

Vina z regionu Douro - portska vina

Douro je pro Portugalsko to, co Bordeaux a Burgundsko pro Francii, Rioja pro Španělsko nebo Toskánsko pro Itálii – region, který vyniká svou dokonalostí a tradicí ve výrobě jedinečných terroirových vín.