MINERALITA V PORTUGALSKÝCH VÍNECH

„Miluju mineralitu ve vínech.“ Tato fráze může u mnohých spolustolovníků vyvolat pozvednuté obočí. Buď proto, že si vůbec nedovedou představit, co je to aroma nebo chuť minerálů, nebo patří k tomu proudu milovníků vína, který pojem „mineralita“ vůbec neuznává (podobně jako slovník Ústavu pro jazyk česky). Obě reakce mají své opodstatnění – mineralita u vína je pocit velice subjektivní a popsat ji chemicky je velice těžké i pro akademiky z oblasti vinařství a enologie. Jak tedy vyjádřit onu určitou suchost, zemitost a vlhkost, kterou vnímáte u některých vín?

V portugalských vín je mineralita popisována poměrně často, ať už vína pochází z vnitrozemí nebo od Atlantského oceánu. U vín z pobřežních regionů se velice často jako součást minerality zmiňuje i salinita – tedy vůně a chuť soli. Klasické příklady vín s určitým stupněm salinity jsou popisovány u regionů Madeira, Azory, Colares nebo Bairrada.

VÍNA Z BAIRRADY

Blízkost oceánu, mírné klima a vápencové půdy jsou hlavními atributy regionu Bairrada. Díky nim zde vznikají vína s mírnou slaností a krásnou kyselinkou – ideální jak pro výrobu tichého vína, tak i vína šumivého. Počátky produkce šumivého datujeme až do 19. století, kdy se Portugalci od Francouzů naučili tzv. tradiční metodu, a od té doby je šumivé z Bairrady respektovaným vínem nejen v Portugalsku samotném. V poslední době pak se na výsluní dostávají i vína tichá – přispívá k tomu unikátnost lokálních odrůd Bical a Baga i místního terroir – divoké počasí a proudění oceánu chrání hrozny před ztrátou kyseliny, jižanské slunce jim na druhou stranu propůjčuje bohatost a vyzrálost – vína, ať už bílá nebo červená, tak jsou perfektně vybalancovaná a s krásnou strukturou a tělem.

Coimbra - srdce regionu Bairrada

A je to právě odrůda Bical ve víně Marquês de Marialva Reserva Bical z vinařství Adega de Cantanhede, která je představitelem portugalských bílých vín s dotekem minerality v degustačním setu pro měsíc březen.

VÍNA ZE SETÚBALU

Další vinařskou oblastí, jejíž vína bývají spojována s mineralitou, je region Setúbal. Na mapě ho najdete zhruba 50 km jižně od hlavního města Lisabonu v místech, kde do oceánu ústí řeka Sado. Místní krajina je již více jak 3 000 let pokryta vinnou révou a je dost možná i prvním místem, kde byla v Portugalsku vysazená první odrůda vinné révy – alexandrijský muškát (Moscatel de Alexandria), který je dnes známý pro své unikátní vlastnosti jako Moscatel de Setúbal.

Pohori Serra de Arrabida chrani vinice poloostrova Setubal

Nejcennější vinice se nachází v lokalitě Palmela v okolí stejnojmenné vesnice. Místo je od oceánu odděleno pohořím Serra da Arrábida. Funguje jako jakýsi klimatický nárazník – ve dne krotí nadměrné teplo a v noci zpomaluje ochlazování. Místní písčité půdy výborně odvádí nahromaděnou vlhkost hrozny, zejména modré odrůdy, v těchto podmínkách velmi dobře dozrávají. Pro místní vína je typické aroma šťavnatého ovoce, střední tělo, dlouhý závěr se špetkou soli – důvod, proč jsme víno Terras do Sado Reserva ze setúbalského vinařství Sociedade Vinícola de Palmela zařadili do březnového degustačního výběru.

VÍNA Z TRÁS-OS-MONTES

Poslední region, který si představíme jako reprezentanta minerálních vín, je Trás-os-Montes – kopcovitý kraj na severovýchodě Portugalska. Místní obyvatel zde víno vyráběli již před příchodem Římanů. Vinice zde leží na žulovém podkladu, v poměrně vysokých nadmořských výškách od cca 400 do 1000 m n.m. a čelí každoročně drsným klimatickým podmínkám – léta zde jsou horská a suchá, zimy chladné a často také se sněhovými srážkami. Tato kombinace dává vzniknout vínům se skvělým poměrem cukrů a kyselin, stejně jako rovnováhou mezi hloubkou a svěžestí v chuti, stejně jako onu tajemnou mineralitu. Ne tu lehce slanou, kterou najdete ve vínech z pobřežních oblastí, ale stejně drsnou a majestátní, jako je sama příroda v „Kraji za horama“ (jak by se název regionu Trás-os-Montes do češtiny mohl přeložit).

Slavny hrad Montalegre v portugalskem regionu Tras-os-Montes

Vína našich přátel z vinařství FG Wines tato slova jen potvrzují. Zvláště poloha jejich vinic nacházejících se v nadmořské výšce od 600 m n. m. výše hraje velkou v harmonii chuti, kde spolu dominují šťavnatost ovoce s drsností místní žuly – třeba v jejich červeném vínu Mont’Alegre Clássico, které je rovněž součástí březnového degustačního setu.