Přemýšlíte, zda se dá napárovat portugalské víno s českými tradičními vánočními jídly? Samozřejmě, že ano! A ať už se na vašem stole objeví staročeský kuba, obligátní smažený kapr se salátem nebo miska cukroví, víme, která portugalská vína vám ve slavnostní chvíli prokážou tu nejlepší službu.
Ač je štědrovečerní menu kraj od kraje, rodina od rodiny odlišné, dá se najít několik vánočních jídel, která se zcela jistě objeví i na vašem stole. A kdo jiný než naše česko-portugalská rodina má odzkoušeno, které česko-portugalské kombinace fungují nejlépe! Tady je pár tipů z naší kuchyně:
PŘÍPITEK
K tak slavnostním okamžiku, jakým je štědrovečerní večeře, nejlépe poslouží bublinky. Osvěží, naladí chuťové buňky a vtisknou jedinečnému momentu nezapomenutelnou atmosféru. V Portugalsku pochází ty nejvyhlášenější z kraje Bairrada. Vyrábí se tu již po staletí tradiční šampaňskou metodou. Vyzkoušet můžete jemné Marquês de Marialva Blanc de Blancs, opulentnější Marquês de Marialva Blanc de Noirs nebo omamné Marquês de Marialva Bical Arinto Reserva.
POLÉVKA
S rybí polévkou nejlépe souzní bílá vína s výraznou mineralitou, jako například Mont’Alegre Clássico nebo Terras do Sado. Mineralita a kyselinka krásně zjemní výraznou rybí chuť a vyváží tučnost polévky. Pokud se ve vaší rodině objevuje spíše luštěninová polévka, jako třeba z hrášku, můžete sáhnout po láhvi voňavého bílého v podobě Loureira nebo Alvarinha z regionu Vinho Verde.
HLAVNÍ CHODY
Vládne u vás doma klasický pokrm českých Vánoc, smažený kapr s bramborovým salátem? Pak potřebujete bílé víno svěží, s dobrou kyselinou i mineralitou a se noblesou, kterou získáte zráním v sudu. U nás doma se favority stala bílé reservy ze severu Portugalska – Mont’Alegre Reserva a La Rosa Reserva. Krásně doplní nejen kapra, ale i jinou výraznější rybu či smažený řízek. Milovníci řízků pak mohou ocenit kombinaci i lehčími červenými víny jako je například Tons de Duorum.
Pokud by se měl na vaší štědrovečerní tabuli objevit tuňák, neprohloupíte, jestliže sáhnete po hladkém červeném s ovocným aroma vyšším obsahem alkoholu. Rozhodně vás nezklame Mont’Alegre Clássico.
A co staročeský kuba – jídlo skromné co se surovin týče, ale v chuti tak bohaté jako Vánoce samy? Osvědčeným partnerem může být červené víno výraznější ovocné chuti a kořením. Co třeba vyzkoušet Terras do Sado Reserva nebo Marquês de Borba Colheita, případně Vinhas Velhas?
CUKROVÍ
Zlatý hřeb večer a symbol Vánoc, na který se všichni těšíme po celý rok, že? A na hledání ideálních kombinací pracujeme v naší česko-portugalské rodině roky! Všeobecně platí, že cukroví si žádá sladká vína, ale aby nebyla nudná, měla by být sladkost vybalancována dobrou kyselinou. Jemné cukroví si žádá jemné víno a nejlepším partnerem je bílé portské. K těm druhům, ve kterých hraje prim koření, jako perníčky nebo melasky, nejlépe doprovodíte madeirou. K variantám, ve kterých se objevuje čokoláda a červené ovoce, se nejvíce hodí portské typu ruby nebo LBV. A tam, kde mají hlavní úlohu citrusy, zařaďte moscatel nebo portské typu tawny.
ŠTĚDRÝM VEČEREM VÁNOCE NEKONČÍ
Míříte na první a druhý svátek vánoční za příbuznými na kachnu a slušelo by se mít nějakou tu láhev v ruce? Pomalu pečené drůbeží s voňavým kořením se skvěle kombinuje s červeným vínem, ve kterém se koření objeví také. Důstojným dárkem pro hostitele tak může být La Rosa nebo Marquês de Marialva Baga Reserva.
A silvestrovské oslavy? Přece bublinky, kam se podíváš….